آدرس : تهران، سعادت آباد، خیابان ریاضی بخشایش کوچه سیزدهم غربی، شماره 69

ابزارهای نوین مالی

گواهی سپرده کالایی

در طول تاریخ طلا همواره مهمترین و گرانبهاترین فلز موجود بوده و به کرات به عنوان پول و پس از آن به عنوان پشتوانه پول مورد استفاده قرار می‌گرفت.اگر چه پول سه وظیفه مهم مبادله ، ذخیره ارزش و سنجش ارزش را دارد لیکن آنچه در طی قرون متمادی این وظیفه را به درستی و بی نقض به انجام رسانده این فلز زرد رنگ و درخشان بوده است.
سکه‌های طلا در حدود 7 قرن پیش از میلاد مورد استفاده قرار گرفته می‌شدند ولی از مدت‌ها پیش از آن به عنوان اندوخته ثروت و مبنایی برای مبادلات استفاده میشد.در دهه 1870 استاندارد طلا شکل گرفت.بر اساس این استاندارد هر کشور مجاز به چاپ پول به میزان ذخایر طلای موجود در کشور خود بود.در سال 1944 در پی کنفرانس برتون وودز این فلز ارزشمند به ازای هر انس 35 دلار آمریکا ارزشگذاری شد.این در حالیست که در سال 2024 این عدد به 2400 دلار به ازای هر انس رسید.اگر چه با شکست نظام استاندارد طلا اکثر کشورها به نظام ارزی شناور روی آوردند ولی همواره ذخایر و سپرده های طلا بخشی از پایه پولی بوده و تمام این ها شهودی برآنست قدرت بلامناظر این فلز جادوییست.
روش­های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در طلا و سکه وجود دارد که باعث می‌شود گزینه های متنوعی پیش رو داشته باشیم.
خرید فیزیکی طلا ، خرید انواع سکه های طلا ، گواهی‌های سپرده و صندوق‌های­سرمایه‌گذاری طلا.
در خرید فیزیکی طلا و سکه‌های طلا سرمایه‌گذار با چالش‌های مختلفی من جمله تفاوت در وزن و عیار طلا و اختلاف قیمت خرید و فروش و خطراتی مانند سرقت و یا گم شدن مواجه است.
در اینجا خبر خوب آنست که تمامی چالش‌های فوق با سپرده‌های کالایی بر پایه طلا و صندوق‌های طلا پوشش داده شده است.
گواهی سپرده کالایی یکی از انواع اوراق بهادار است که دارنده آن بر مقدار مشخصی از کالا مالکیت دارد.
در گواهی سپرده سکه طلا و شمش طلا آنچه به عنوان مبنای معاملات قرار می‌گیرد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و شمش طلا 100 سوت (0.1 گرم) با خلوص 24 عیار است.
شایان ذکر است که این گونه اوراق( گواهی سپرده سکه و شمش) معاف از مالیات بوده و قدرت خرید بیشتری به خریدار آن میدهند تا از منافع بیشتری در کسب موقعیت های خود بهرمند شود.ضمن اینکه به دلیل وجود بازاری منسجم و متمرکز نقدشوندگی آن افزایش پیدا کرده و فاصله قیمتی خرید و فروش یه حداقل رسیده و خریدار و فروشنده بدون نیاز یه مراجعه حضوری می‌توانند مبادلات خود را انجام دهند.
باید اشاره کرد که تمامی کالاهای مورد پذیرش توسط انبارهای شرکت بورس کالا مورد ارزیابی کمی و کیفی مطابق استانداردهای بورس کالا قرارگرفته و خریداران گواهی‌های مذبور در مورد وزن و عیار کالاهای خریداری شده متحمل ریسک نخواهند شد.
صندوق‌های کالایی یا Exchange Traded Commodities از دیگر انواع صندوق‌های سرمایه گذاری بوده که منابع مالی آن صرف سرمایه‌گذاری در کالا می‌شود.
صندوق‌های پشتوانه طلا از دیگر گزینه‌های مطلوب سرمایه‌گذاری در طلا و سکه به شمار میروند و از مزایای اینگونه صندوق‌های میتوان به کاهش هزینه­ها ، وجود بازارگردان و امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ کم اشاره کرد.
این صندوق‌ها علاوه بر سپرده‌های سکه و شمش طلا ، گواهی‌های مبتنی بر کالا مانند قرارداد آتی و اختیار معامله را نیز در پرتفوی سرمایه‌گذاری خود دارند.