آدرس : تهران، سعادت آباد، خیابان ریاضی بخشایش کوچه سیزدهم غربی، شماره 69

ابزارهای نوین مالی

بازار مشتقه

یکی از بازارهای مالی فعال در بورس کالا بازار مشتقه است که در آن اوراق مشتقۀ مبتنی بر کالا معامله می‌شود. این اوراق در قالب دو نوع قرارداد آتی و اختیار معامله تنظیم می‌شوند.

بازار آتی کالا

کسب سود در حالت افزایشی و کاهشی قیمت

 

در قرارداد آتی دو طرف معامله متعهد می‌شوند تا در زمان سررسید، مقدار مشخصی از یک کالا با استاندارد معین را میان یکدیگر مبادله کنند.به بیان دیگر توافق ما در زمان حال و تحویل موضوع معامله در آینده صورت می‌گیرد.
بطور مثال فرض کنید قصد دارید 2 ماه آینده کالایی را خریداری کنید، اما در حال حاضر مبلغ کافی برای خرید آن کالا ندارید. از طرف دیگر نگران هستید که قیمت کالای مورد نظرتان تا 2 ماه آینده افزایش داشته باشد و مجبور شوید در آن زمان کالا را با قیمت بیشتری خریداری کنید. از دیگر سو شخص مقابل شما اکنون محصولی دارد و می‌خواهد در 2 ماه آینده آن را بفروشد اما نگران است که قیمت آن کاهش یابد. درچنین شرایطی چه راهکاری وجود دارد؟

قرارداد آتی کالا این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید کالایی را در حال حاضر با یک قیمت مشخص و برای زمان معین در آینده بدون آنکه هزینه آن را در زمان عقد قرارداد بپردازید خریداری کرده و یا بفروشید.

سامانه آنلاین مشتقه

اختیار معامله کالا

ابزاری جدید برای کسب سود از بازار سرمایه 

 

بازار اختیار معامله کالا بازاری است که در آن قراردادهای اختیار معامله خرید (call Option) و اختیار فروش (Put  Option) کالاها خرید و فروش می‌شود.در قرارداد های اختیار معامله کالا (اختیار خرید و اختیار فروش) تصمیم‌گیری برای اعمال قراردادها بر عهده خریدار اختیار معامله است و وی بر حسب شرایط می‌تواند قراردادهای خود را اعمال کند یا نکند.اما در طرف مقابل فروشنده قرارداد اختیار معامله ملزم یه تبعیت از تصمیم خریدار است.

در واقع بعنوان خریدار اختیار خرید؛ اگر معامله به سود شما نیست می‌توانید آن را اعمال نکنید.
 

 • اختیار معامله قرارداد آتی زعفران
 • اختیار معامله سکه تمام بهار آزادی(طرح جدید)
 • شمش طلا
 • مجوز فعالیت، پذیرش و دادوستد تمام گروه‌های کالایی قابل مبادله در بورس کالا
 •  
  اختیار معامله کالا چیست؟ 
 •  
   چه محصولاتی در بازار آتی بورس کالا خرید و فروش می‌شوند؟ 
 •  
   چه محصولاتی در بازار اختیار معامله بورس کالا خرید و فروش می‌شوند؟