آدرس : تهران، سعادت آباد، خیابان ریاضی بخشایش کوچه سیزدهم غربی، شماره 69

معاملات آتی

اکثر شرکت هایی که در رابطه با ساخت، تولید و یا ارایه خدمات فعالیت می کنند، در زمینه پیش بینی قیمت های کالا از تخصص و مهارت کافی برخوردار نیستند. بنابراین منطقی است که اقدام به پوشش ریسک ناشی از نوسان قیمت ها نمایند و خود را در برابر افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت یک کالا، حفظ و بیمه نمایند.

یکی از روش های پوشش ریسک استفاده از قراردادهای آتی است که در سال های اخیر اهمیت روزافزونی پیدا کرده است. در قراردادهای آتی خریدار و فروشنده توافق می کنند، در سررسید معین، کالای استاندارد شده ای را به قیمتی که زمان انجام معامله تعیین می کنند، معامله کنند. قراردادهای آتی تنها اختصاص به تولید کنندگان و مصرف کنندگان ندارد، بلکه سرمایه گذاران و دیگر افرادی که به تحلیل بازار می پردازند نیز می‌توانند وارد معاملات آتی شوند و از نوسان قیمت قراردادهای آتی سود ببرند.

اولین قرارداد آتی در بورس کالای ایران با راه‌اندازی قرارداد آتی بر روی شمش طلای یک اونسی، در اسفندماه 1387 آغاز شد و رفته‌رفته طی سال‌های اخیر حجم فعالیت‌ سرمایه‌گذاران در این بازار افزایش یافت.

 • نقدشوندگی بالا

  در معاملات آتی سرمایه گذار نیازی به مالکیت معین جهت فروش قرارداد آتی ندارد و تنها کافی است با پیش فروش در بازار بورس معامله آتی را انجام دهد.

 • اهرم مالی

  در معاملات آتی اگر از اهرم مالی استفاده شود، با ریسک بالایی و در نتیجه سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌توانند فرصت‌های فراوان همراه با کسب سود زیاد داشته باشند.

 • شفافیت قیمت

  بورس معاملات آتی مکان مشخصی برای خریداران و فروشندگان بوده و با استفاده از سامانۀ معاملات الکترونیکی استاندارد انجام می‌شود.

 • کم هزینه بودن معاملات

  معاملات آتی در مقایسه با معاملات نقدی کارمزذ کمتری دارد.

 • پوشش ریسک

  در معاملات آتی، ریسک ناشی از نوسانات قیمت از بین می‌رود یا به حداقل می‌رسد.

 • کالا های مورد معامله در بازار آتی

  زعفران نگین

  زعفران پوشال

  پسته

  زیرۀ سبز

  نقره